SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içeriğin ne olduğuna geçmeden önce SEO’dan bahsetmemiz gerekir. SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu); internet kullanıcılarının arama motorlarında yaptıkları arama sonuçlarının ilk sıralarda listelenmesi amaçlayan çalışmaların genel adıdır. SEO’nun amacı; web site içeriklerinin Google’da üst sıralarda çıkmasını sağlamaktır.

SEO uyumlu içerik; belli anahtar kelimelerin kullanıldığı, bilgi içeren, fayda sunan ve kreatif web site içerikleridir. SEO uyumlu içeriğin amacı, web sitesin de yer alan bir yazının arama sonuçlarında en üst sırada listelenmesidir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Bir internet kullanıcısı olarak merak ettiklerinizi araştırırken ihtiyacınız olan bilgiye net bir şekilde ulaşabiliyor musunuz? Google’da yaptığımız arama sonuçlarında çoğunlukla eksik bilgilerin yer aldığı yazılara yönlendiriliyoruz. İçerik yazarlarının çoğu sırf Google’da ilk sıralarda yer almak için anahtar kelimeleri o kadar çok sık kullanıyorlar ki, okuyucu deneyimi göz ardı ediliyor. Semantik bir anlatımdan uzak içerikler, kullanıcıların web sitesinde kalma süresini azaltarak uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açıyor. Peki hem okuyucu hem de web sitesi açısından en etkili SEO uyumlu içerik yazmanın kuralları nelerdir?

 • Yazım kuralları: İster SEO uyumlu olsun ister olmasın, yazdığınız tüm içeriklerde dil ve imlâ kurallarına dikkat etmelisiniz. Emin olmadığınız ya da bilmediğiniz kelimeleri mutlaka TDK’den kontrol edin.
 • Anlam bütünlüğü: İçeriklerinizin ilgi çekici bir girişle başlayarak bilgi veren bir gelişme bölümüyle devam etmesine dikkat edin. Sonuç bölümünde de CTA (call-to-action, eylem çağrısı) metinler kullanarak web site içeriklerinize ya da ekstra bilgilere ulaşılmasını hedefleyin.
 • Niş içerik: içerik yazarken kopyala yapıştır yapmaktan kaçınarak kendi cümlelerinizi kullanın. Alıntı yapacağınız zaman bunu mutlaka belirtin. İçeriklerinizin özgün ve kaliteli olmasına dikkat edin. Yazacağınız konuya dair araştırma yaparak diğer sitelerdeki yazılarda bulunmayan bilgilere yer vermeye çalışın.
 • Anahtar kelime analizi: Kullanıcıların hangi kelime/ler ile içeriğinize ulaşmasını istiyorsunuz? Anahtar kelime stratejinizi oluştururken Google’ın ücretsiz anahtar kelime planlayıcısını ya da WordtrackerMOZ ve Keywordtool.io vb. alternatif araçları kullanarak hedeflemenizi en doğru şekilde yapabilirsiniz. Anahtar kelime sıklığı: SEO uyumlu olsun diye sürekli aynı anahtar kelimeleri tekrar etmekten kaçının. Anahtar kelimenizin alternatiflerini de kullanarak, kullanıcıların benzer aramalarında ilgili/eş anlamlı anahtar kelimeleri kullanarak içeriğinize ulaşmalarını sağlayın. İçeriklerinizdeki anahtar kelime oranı % 0.5 ile % 2.5 arasında olmalıdır. Bu konuda farklı görüşler bulunmakla birlikte, Yoast SEO benzeri eklentiler gereğinden fazla anahtar kelime kullandığınızda sizi uyaracaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta ne çok fazla ne de çok az anahtar kelime kullanmaktır. İçeriğiniz olabildiğince organik olmalı ve doğal bir akışta ilerlemelidir.
 • İçerik başlığı: Başlık anahtar kelime ile başlamalı, boşluklar dahil ortalama 50 – 70 karakter ve minimum 3 maksimum 6 kelime olmalıdır. Aynı zamanda başlıklar okuyucunun ilgisini çeken nitelikte olmalıdır.
 • İçerik uzunluğu: İçerikleriniz en az 300 – 500 kelime aralığında olmalıdır. Google, uzun yazıları sever. Bu yüzden 1000 – 2000 kelime arasında da yazabilirsiniz.
 • Paragraf uzunluğu: Hem okuyucularınızın dikkatini taze tutmak için hem de SEO açısından ideal paragraf uzunluğu ortalama 40 – 50 kelime arasında olmalıdır. Önerilen maksimum uzunluk ise 150 kelimedir. Aynı şekilde satır uzunluğu da ortalama 12 kelime olmalıdır. Zengin medya öğeleri: Paragraflar arası bilgilendiren ya da eğlenceli görseller (video, slayt gösterisi, gif, cinemagraph, infografik vb.) yerleştirerek içeriğinizi zenginleştirin. Görsellerin yüksek çözünürlüklü, sıradışı ve kaliteli olmasına da özen gösterin.
 • F tipi okuyucu: Web site ziyaretçilerinin çoğu içerikleri tarama yaparak okurlar. F tipi okuyucular için içeriğinizdeki önemli kısımları bold, italic ya da renkli yaparak dikkat çekmeyi deneyin.
 • URL: Kalıcı bağlantılar mutlaka anahtar kelimenizi içermeli ve maksimum 50 – 60 karakter aralığında olmalıdır. URL yapısının olabildiğince kısa, net ve akılda kalıcı olmasına özen gösterin.
 • SEO başlığı: İçerik başlığı ile SEO başlığınız farklı olabilir. Google arama sonucunda temiz bir görüntü oluşturmak için SEO başlığınızı kısa, net ve ilgi çekici hâle getirin. Okuyucularınızın yazdığınız konuyu hangi kelimelerle arayacaklarını düşünerek, ister CTA metin isterseniz de soru cümleleri kullanarak web sitenize trafik çekmeye çalışın. Meta açıklama: Arama sonuçlarında içeriğiniz hakkında hap bilgi verecek olan meta açıklamasının 120 karakterden az, 156 karakterden uzun olmamasına dikkat edin. Meta açıklamasında anahtar kelime mutlaka kullanılmalıdır. Hatta mümkünse açıklamanın başında yer almalıdır.
 • Heading tags: İçerik içi H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiket başlıklarının anahtar kelimenizi içermesine, doğru sırada kullanmaya ve hiyerarşik yapıda olmalarına dikkat edin.

Görsel alt etiketleri: Görselleri ekledikten sonra alt etiketleri düzenleyerek mutlaka anahtar kelimenizle ilişkilendirin.

 • Linkleme: Okuma oranını arttıran iç linkleme (internal linking) yapmayı unutmayın. İçeriğinizi dış linkler (external links) kullanarak, ele aldığınız konuya dair ekstra bilgilerle zenginleştirin. Backlink satın almaktan kaçının ve doğal yollardan edinmeye çalışın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart